Choď na obsah Choď na menu
 


Koruna pre život

17. 2. 2008

Akokoľvek by to ktokoľvek popieral, aj Slováci patria k najbohatšej miliarde ľudstva! Pritom ročne zomiera od hladu alebo následkom chorôb spôsobených nedostatočnou výživou „len“ okolo 10 miliónov ľudí! Každé 2-3 sekundy zomrie aj našou ľahostajnosťou jeden človek. Kým si prečítaš(te) tento článok, zomrie ich „len“ asi päťdesiat!

Ak by sme boli ochotní prispievať účelne aj my, občania Slovenskej republiky mesačne menej ako jednou desaťtisícinou svojho príjmu - a tou istou sumou, teda aj relatívne podstatne nižším podielom mzdy by prispievali aj všetky ostatné národy patriace k zlatej miliarde, nemusel by hladom zomierať nik!

Mesačne by stačilo prispievať jednou jedinou slovenskou korunou(!) - za predpokladu, že by sme oslovili každého človeka. To je však nereálne tým viac, že zatiaľ nemôžeme počítať s tým, že myšlienka Koruna pre život prenikne rýchlo aj do hlavných slovenských aj cudzích médií. Reálne je, že prvých niekoľko tisíc občanov Slovenska prispeje rôzne vysokou skromnou sumou, aby sme mohli kúpiť na začiatok napr. stovke nezamestnaným africkým bezzemkom políčko vo výmere 10 ha. Musíme si uvedomiť, že vo väčšine afrických štátov popri suchých savanách využiteľných ako pasienky je veľmi málo ornej pôdy. Nerátame preto s väčšou výmerou ako 10 árov na osobu, vrátane detí. Na tejto pôde len ťažko vyprodukujú prebytky, za ktoré by si mohli kupovať náradie, umelé hnojivá a iné veci osobnej spotreby. Následná pomoc by mohla byť zameraná na poskytovanie inej, remeselnej práce (S tým majú isté skúsenosti aj slovenskí misionári). V tom prípade by mohli začať užívatelia pôdy, ktorú by nevlastnili platiť aj veľmi nízke nájomné. Z toho nájomného by sa mohla kúpiť ďalšia pôda tým, ktorí by na tom v danom čase boli ešte horšie.

Ako je známe aj naším bezdomovcom predávajúcim Priestor pre život, Nota bene alebo v Prešove Cestu a ako nám pripomína aj Pán Ježiš s denárom chudobnej vdovy, chudobní a tí, ktorí žijú od výplaty k zálohe pomáhajú relatívne najčastejšie.

Ak by nám chcel pomôcť prezentáciou v masmédiách a na bilboardoch najpopulárnejší a v reklamách na zdanlivo podobné ciele „najvierohodnejší“ slovenský herec, museli by sme ho žiaľ asi odmietnuť. Prinajmenej z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom by bolo, že celá činnosť našej rodiacej sa nadácie - občianskeho združenia bude maximálne transparentná. To znamená, že každý si bude môcť na internete sledovať pohyb každej koruny príjmu aj každej koruny výdavku. Ak niekto vloží na náš účet v Poštovej banke napr. jedinú korunu (stačí vyplniť na ktorejkoľvek pošte vkladový lístok, pri tom nemusí platiť žiadny poplatok a majiteľ účtu platí len paušálny poplatok za výpisy - bez ohľadu na počet položiek) a uvedie variabilný symbol, môže si skontrolovať na internete, že jeho vklad sa nestratil. A bude zverejňovaný do najmenších podrobností každý výdavok. Ten herec by si iste neprial, aby všetci vedeli koľko ho to stojí peňazí, aby sa zatváril pred kamerou tak pekne - dôveryhodne. Ak by aj náhodou súhlasil so zverejnením svojho honoráru, nebolo by to možné z druhého dôvodu. Celé toto hnutie bude maximálne altruistické a nebude sa opierať o žiadnych profesionálnych pracovníkov a celé režijné výdavky budú „nenormálne“ nízke. Na Slovensku je napr. vyše 20 tisíc tzv. neziskových organizácií, ktoré však veľkú časť svojich príjmov míňajú na vlastné platy a veľkorysú réžiu.

Veríme však, že aj z radov týchto neziskových ľudí sa nájde niekoľko tých, ktorým stačí, že sú už za jednu alebo viacero neziskových činností dobre platení a urobia a preberú dielčiu zodpovednosť aj za Korunu pre život. Pražská arcidiecézna charita zabezpečuje adopciu na diaľku indických detí. Deklarujú, že ich režijné náklady sú len 8% a že iné podobné akcie ich majú podstatne vyššie.

My nebudeme mať režijné výdavky vyššie ako 1%. To znamená, že keby niekto priamo v Afrike chcel za sprostredkovanie predaja pôdy len to 1% -v biznise sa platí podstatne viac - budeme ho musieť odmietnuť.

Obraciame sa teda na všetkých, ktorí majú z čoho - aj keď niektorí ťažko, žiť. Ktorí nechcú na všetkom len zarobiť. Aj tým, že dáte článok prečítať niekomu ďalšiemu, pomôžete myšlienke solidarity. A širšej pomoci sa naozaj medze nekladú. Viacerí si od nás pýtajú číslo účtu. Nie sme však ešte zaregistrovaní! Chceli by sme, aby toto hnutie nezostalo na niekoľkých iniciátoroch. Aby boli medzi nami ľudia dobrej vôle, najrôznejších názorov, aj tí, ktorí sú v iných činnostiach navzájom oponentmi. A aby každá vložená KORUNA bola každým kontrolovateľnou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.